FAKTY DOTYCZĄCE ZDROWEGO ODCHUDZANIA O KTÓRYCH POWINIENEŚ WIEDZIEĆ!!!

            

Śniadanie jest jednym z ważniejszych posiłków w ciągu dnia.

Tak! Osoby, które chcą schudnąć powinny jeść śniadanie. Najczęstszą przyczyną braku  śniadania jest mała ilość czasu na jego przygotowanie oraz brak apetytu lub rano możesz nie być głody. Brak porannego uczucia głodu, może jest spowodowany tym, że ostatni posiłek zjadłeś tuż przed snem? Pamiętaj, żeby kolacja została zjedzona na minimum trzy godziny przed pójściem spać. Jeżeli nie zjadasz porannego śniadania, najprawdopodobniej wybierzesz w ciągu dnia żywność wysoko przetworzoną lub produkty z dużą ilością cukru, gdyż Twój organizm w pewnym momencie będzie się domagał energii czyli cukru, a ten znajdziesz w słodkich bułkach, batonach, ciastach, w daniach typu fast food.

DIETA BEZ WYCHODZENIA Z DOMU!

Jeżeli nie masz możliwości spotkać się ze mną osobiście, to zapraszam Cię do mojej poradni internetowej. Na pozytywne efekty masz taką samą szansę jak osoby, z którymi spotykam się stacjonarnie, gdyż dieta jest przygotowywana na tych samych zasadach. Zanim przygotuję dla Ciebie wypełnij szczegółowo ankietę, która dostarczy mi potrzebnych informacji dotyczących stanu Twojego zdrowia. Po miesiącu się z Tobą skontaktuję, aby przeanalizować dotychczasowe efekty i ustalić dalszy plan diety. Przez cały miesiąc czasu możesz się ze mną kontaktować, zadawać pytania, jestem pewna, że uzyskasz potrzebne wsparcie.

-SPRAWDZAM-

Owoce jedz do godziny 16.00 bo zawierają cukier.

Owoce zawierają cukier: fruktozę, ale jeżeli ograniczysz ilość owoców (nie wykluczając ich całkowicie) to z całą pewnością nie przyczynią się do wzrostu masy ciała lub do zatrzymania kuracji. Jeżeli dotychczas jadłeś duże ilości owoców to nie musisz ich całkowicie wykluczać. Na podwieczorek ( np. o godzinie 17.00) spokojnie możesz spożyć koktajl owocowy, a jeżeli będziesz miał chęć to do kolacji możesz dodać jedno średnie jabłko. Jeżeli jesteś na restrykcyjnej diecie i masz chęć na wieczorne zjedzenie owocu to staraj się wybierać te, które mają średni i niski indeks glikemiczny :  truskawki, wiśnie, pomarańcze, jabłka, grejpfrut, twarde gruszki, ananas, żurawina lub kiwi.

W trakcie odchudzania musisz unikać tłuszczu.

Widzę, że to przekonanie nadal jest praktykowane, a dzięki temu co raz większą popularnością cieszą się produkty typu light, które do najzdrowszymi nie są. W trakcie całego  procesu przygotowania produktu na sklepową półkę, został zabrany tłuszcz, a w to miejsce trafił cukier- (UWAGA! ), który w trakcie procesów metabolicznych zostaje zamieniony w tkankę tłuszczową. Ale numer, prawda? Tłuszcz jest nam niezbędny. Ale, oczywiście ten pochodzący z dobrych źródeł. Dobre zrodla tłuszczu to: Oleje roślinne, awocado, nasiona lnu, migdały i orzechy, ryby, jaja.

Potrawy smażone szkodzą zdrowiu i zaburzają procesy lipolizy.

Lipooliza jest to proces rozkładu komórek tłuszczowych na wolne kwasy tłuszczowe i glicerol. Jeżeli Twój organizm, ma się zająć rozkładem nagromadzonych komórek tłuszczowych to nie powinien być obciążony ciężkostrawnym jedzeniem, a takim właśnie są potrawy smażone. Dodatkowo proces smażenia powoduje, że powstają tzw tłuszcze trans, które są wysoce miażdżyco rodne i powodują cukrzycę. Jeżeli chcesz tylko podsmażyć/ poddusić cebulkę na małej ilości oleju to możesz to zrobić, nie popadajmy w skrajność. Natomiast  gdy w Twoim menu gości na stałe smażony kotlet z piersi kurczaka, schabowy, krokiety i inne potrawy smażone to jeżeli chcesz się cieszyć dobrym zdrowiem przez długie lata, powinieneś zrezygnować lub ograniczyć do minimum tego typu dania.

Błonnik pokarmowy wspomaga odchudzanie

Pokarm zawierający błonnik ma mniej kalorii niż pokarm, który go nie zawierają, daje uczucie sytości, co jest bardzo istotne w przypadku osób będących na kuracji odchudzającej. Błonnik prawie w całości ulega degradacji bakteryjnej w jelicie grubym. Wiąże wodę, dzięki czemu kał lepiej jest przesuwany w jelicie grubym i wydalany. Błonnik pokarmowy ma właściwości oczyszczające, ma zdolność wychwytu substancji toksycznych i niebezpiecznych dla organizmu ponieważ utrudnia ich wchłanianie w jelitach. Substancje, które występują w błonniku pokarmowym przyczyniają się do zwolnienia wchłaniania glukozy.

Osoby, które mają zaburzoną gospodarkę lipidową, szczególnie powinny zadbać o odpowiednią ilość błonnika w  diecie, ponieważ błonnik przyczynia się do zmniejszenia cholesterolu poprzez przyspieszenie jego wydalania wraz z kałem, błonnik wiąże znaczne ilości kwasów żółciowych, przyczynia się również do zwiększonego wydalania tłuszczów ze stolcem dzięki pektynom, które wiążą sole i kwasy żółciowe, co znacznie utrudnia wchłanianie tłuszczu. Błonnik również opóźnia wchłanianie triglicerydów. Dobrym źródłem błonnika pokarmowego są owoce, zboża oraz warzywa. Zalecane są wszystkie warzywa oraz owoce, niskoprzetworzone produkty zbożowe takie jak razowy chleb, makarony z mąki pełnoziarnistej, ryż brązowy, oraz otręby, siemię lniane oraz nasiona chia.

Scroll to Top