Hm, Hm.. W tej kwestii akurat nikogo nie trzeba przekonywać, że kuchnia bez garnków to nie kuchnia. Garnki stanowią podstawowe wyposażenie każdej kuchni, a słabe wyposażenie kuchennych garnków może mieć wpływ na niezdrowe przygotowywanie potraw. Wybór garnków na rynku jest spory i rzeczywiście przed zakupem tych najlepszych i nierzadko drogich, może być problematyczne.  Wybrać mały czy duży, rondel, żeliwny czy tytanowy? Osobiście, zanim kupię nowy garnek, przekopuję cały rynek, aby znalezć ten najlepszy. Dobry garnek to taki, w którym będę gotować ja i moja córka za 15 i 20 lat również! Bez garnków nie ugotujesz nic! Czasami, dopiero gdy uzmysłowimy sobie, jak bardzo tego typu naczynia są potrzebne, doceniamy to, że po prostu są…:) 

 

  • Za Najbezpieczniejsze garnki uważa się te, które posiadają atest PZH
  • Garnki, które nie szkodzą zdrowiu są wyprodukowane z dobrej jakości materiałów
  • Materiały użyte w produkcji garnków nie zawierają szkodliwych składników: takich jak kadm, ołów, BPA, aluminium i niskiej jakości teflon. Za każdym razem gdy porysujesz garnek i uszkodzisz jego powłokę, szkodliwe substancje przedostają się najpierw do żywności, a następnie do Twojego organizmu.
  • Najlepsze garnki to te, które są neutralne dla organizmu i nie reagują z kwasami zawartymi w żywności.
  • Mają grube dno i są odporne na uszkodzenia mechaniczne, np uszkodzenie powłoki widelcem.
  • Im starsze, tym lepsze 🙂
  • Najtańsze garnki są najgorsze! Cena w tym przypadku równa się jakości.
  • Garnki ze słabej jakości powłoką teflonową uwalniają rakotwórcze substancje

Czy wiesz, jakie są rodzaje i formy garnków? Niby takie oczywiste, ale warto zgłębić się w ten temat ponieważ ma to ogromne znaczenie przy gotowaniu i często można sobie dodatkowo umilić czas, mając dobrej jakości naczynia.  Wyróżnić można klasyczne garnki przeznaczone do gotowania na parze, spacjalnego przeznaczenia i garnki ciśnieniowe, rondelki małe i duże oraz brytfany do pieczenia. Osobiście uważam, że warto mieć oddzielny garnek do gotowania ryżu czy makaronu. Te potrawy smakują zupełnie inaczej. Spróbuj ugotowanego ryżu z garnka do tego przeznaczonego, a już nigdy nie będziesz chciał gotować w zwykłym garnku!

-Dobrej jakości garnki to te wykonane z żeliwa. Te garnki są niezniszczalne i można je przekazywać z pokolenia na pokolenie. Dodatkowo nie wchodzą w żadne interakcje z żywnością co jest ich BARDZO dużym atutem. Garnki żeliwne są ciężkie, ale długo trzymają ciepło wiec przygotowana potrawa dość długo zachowuje wysoką temperaturę. Emalia, którą są pokryte niektóre modele całkowicie zapobiega przywieraniu potraw co jest dodatkowym plusem. Tego rodzaju garnki są neutralne i nie wchodzą w interakcję z kwasami.

-Co z aluminiowymi garnkami? Czy posiadasz w domu lekkie, aluminiowe garnki jeszcze z przed dekady? Wyrzuć je, chyba że masz w prezencie to pozostaw na pamiątkę, ale w żadnym wypadku w nich nie przygotowuj potraw.  Aluminium to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów do produkcji garnków. Naczynia aluminiowe są coraz bardziej udoskonalane i mają coraz lepszej jakości powłokę, która całkowicie zapobiega przedostawaniu się związków aluminium do żywności. Garnki tego rodzaju są lekkie, szybko się nagrzewają, ale też szybko tracą temperaturę. Jeśli koniecznie potrzebujesz mieć w domu taki lekki garnek, wybierz ten z aluminium andowanego i pokrytego tlenkiem glinu.

– Garnki ze stali nierdzewnej. Tego rodzaju garnki są bardzo często występującym garnkiem w Polskich kuchniach. Są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, praktycznie też niezniszczalne. Jedną bardzo ważną zasadą jest to, aby zaraz po ugotowaniu przełożyć posiłek do innego naczynia. Jeśli gotujesz zupy, a pozniej przechowujesz je kilka dni w garnku ze stali nierdzewnej to Twoja zupa może się popsuć lub zmienić lekko smak. Przy używaniu tego garnka trzeba także pamiętać aby sól dodawać do gorącej wody, a nie zimnej.

-Garnki Tytanowe: Mniej tłuszczu i zdrowiej! Równomierne nagrzewanie, pełna kontrola nad przygotowywaniem potrawy. Garnki tytanowe wykorzystuje się na dziesiątki sposobów i też jeden garnek może być w Twojej kuchni i dla Ciebie wielofunkcyjny. Patelnie tytanowe mogą służyć do smażenia zdrowych potraw bez dodatku tłuszczu!   Powłoka tytanowa jest niezniszczalna pod wpływem czyszczenia, nawet tego mechanicznego. Tytan nie wydziela żadnych substancji do żywności i nie wchodzi z nią w interakcje.