1 marca 2019 0 Comments

Różnorodność oraz obfitość warzyw, owoców, ktore oferuje nam natura jest niezwykła! Soczyste pomidory, różne odmiany dyni, kiwi, avocado, bakłażany, kapusta, ananasy, banany, mango, marchew, buraki, seler, pietruszka… omg mogłabym tak wypisywać i Książka by z tego powstała, jak bardzo dużo mamy różnych warzyw i owoców do wyboru. 
Taka ta nasza ziemia urodziwa🌎

Te warzywka i owoce stanowią odrębną grupę produktów spożywczych i powinny się w Twojej diecie pojawiać każdego dnia!

Te cudowne plony natury są niezwykle bogate w witaminy, minerały, błonnik pokarmowy, przeciwutleniacze oraz inne związki fitochemiczne.

Czy wiesz, że większość chorób przewlekłych, dotykających nasze społeczeństwo to wynik spożywania ZBYT MAŁEJ ilości żywności pochodzenia naturalnego? 
W zamian za warzywa i owoce, w diecie pojawią się dużą ilość żywności wyskoprzetworzonej. A te wyroby sprzyjają nadwadze i otyłości, zaburzaja równowagę metaboliczną, powodują stany zapalne w organizmie, a te kolejny sprzyjają powstaniu choroby przewlekłej, np: Cukrzycy lub Miażdżycy.

Często mnie pytacie, ktore warzywa lub owoce są dla zdrowia najcenniejsze? 
Generalnie, każdy owoc i warzywo „coś w sobie ma”
Ale, rzeczywiście, są takie, które są wyjątkowo bogate pod wzgledem wartości odżywczych i warto je włączać do diety z uwagi na ich ukierunkowanie działanie. 
Przykładem mogą być warzywa kapustne, które są niezrównane w zapobieganiu niektórych typów chorób nowotworowych. 
Owoce, które są bogate w duże ilości przeciwutleniaczy: Jagody, czereśnie, wiśnie- im ciemniejsze tym zdrowsze! 
(O tej porze roku u mnie pojawiają się mrożonki. Oczywiście, niestety, ale tracą część antyoksydanow na skutek mrozenia, ale zawsze „coś zostanie”) więc warto! 
Przeciwutleniacze neutralizują działanie wolnych rodników- jednego z największych agresorow, który atakuje nasz organizm każdego dnia. 
Pamiętaj, że STRES- powoduje powstawanie OGROMNEJ ilości wolnych rodników. Również palenie papierosów, alkohol, zanieczyszczenia, brak snu i… zła dieta.

Pomimo tego, że tak dużo się teraz mówi o korzysciach ze spozywania warzyw i owoców, to wciąż u większości osób jest zbyt mała ich ilość! A jest też całą masa osób, które warzywa jedzą „od Święta” 
Tylko 35% ludzi, każdego dnia zjada 5 porcji warzyw i owoców! Mało…!!!

Kazdego jednego dnia w Twojej diecie powinny się pojawić świeże jak i gotowane warzywka.

Leave a Comment

Your email address will not be published.