1 marca 2019 0 Comments

Zaparcia są bardzo często spotykanym zaburzeniem pracy jelit. 
Ogólną definicja mówi, że zaparcia można stwierdzić gdy ilość wypróznien jest poniżej 3x w tygodniu. Zauważyłam, że zaparcia występują nawet w regularnych cyklach wypróznien- co dwa dni. I tego typu problem w większości obserwuję u osób, które mają pracę siedzącą i prawie zerową aktywność fizyczną.

Do głównych dolegliwości można zaliczyć:
✔ Ból brzucha 
✔ nadmierne parcie na stolec 
✔ uczucie niepełnego wypróżnienia 
✔ wzdęcia 
✔ suchy stolec 
✔ skurcze 
✔ obniżony nastrój

Czynniki wplywające na powstawanie zaparać: 
✔ wiek- osoby w starszym wieku są bardziej narażone na wystepowanie zaparć. Z wiekiem metabolizm i praca jelit spowalnia, jelita nie pracują tak jak wcześniej. 
✔ odwodnienie organizmu. Zbyt mała ilość wypijanych płynów 
✔ dieta uboga w błonnik pokarmowy 
✔ Zespół Jelita nadwrażliwego- pisałam o tym wczoraj. 
✔ zmiany hormonalne – my, Kobitki niestety jestesmy bardziej narażone na powstawanie zaparć z powodu zmian hormonalnych, jakie zachodzą w naszym organizmie. Przed miesiączką pilnuj szczególnie ile wypijasz wody. 
✔ ciąża i okres połogowy- Drogie Panie, w tym czasie szczególnie powinnyście zwrócić uwagę na ilość wypijanych płynów. Woda, herbaty, kompoty- razem- 2l/d 
✔ depresja
✔ stres 
✔ brak warzyw i owoców 
✔ Brak w diecie kasz, pełnoziarnistych makaronów. 
✔ duża ilość zjadanych słodyczy.

Osoby, które mają zaparcia od dłuższego czasu, mogą przyjmować babkę płesznika, która oprócz łagodzenia zaparć ma wiele innych korzystnych właściwości zdrowotnych. 
M.in 
✔ Reguluje poziom cukru we krwi 
✔ obniża poziom cholesterolu 
✔ wspomaga odcudzanie 
✔ oczyszcza organizm

Musisz pamiętać o jedzeniu regularnych, bogatych w WODĘ produktach, a do tych należą przede wszystkim świeże warzywa i owoce. Każdego dnia zjadaj sałatki, pij koktajle- zobacz mój dzisiejszy jadłospis do wyzwania. 
Jeżeli cierpisz na przewlekłe zaparcia, to proponuje Ci przez siedem dni korzystac z jadłospisu, który udostępniam dla Ciebie codziennie o godz 07.00 
Przyjmuj również preparaty z probiotykami i uwzględnij w swojej diecie kiszonki. 
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
Pozdrawiam

Leave a Comment

Your email address will not be published.