1 marca 2019 0 Comments

Okres zachorowań na grypę trwa i dziś przygotowałam dla Ciebie kilka ważnych informacji jak przejść ten czas oraz jak w tym czasie się odżywiać.

Pomimo tego, że wiele osób stosuje działania profilaktyczne, tzn przeciw chorobom to niestety i tak zapadają na przeziębienie lub grypę. Nie myśl, że Twoje działania były na marne. Z całą pewnością profilaktyka zdrowotna wspomaga Twój organizm, układ odpornościowy i najprawdopodobniej przechodzisz grypę lżej niż osoby, które kompletnie o swoje zdrowie nie dbają. 
Więc bądź pewny, że Twoje starania nie poszły na marne.

Po pierwsze, nie bagatelizuj pierwszych objawów choroby. Złe samopoczucie, ból głowy, ból mięśni, rozdrażnienie oraz bezmoc to jedne z pierwszych objawów choroby i większość osób z tym objawami chodzi do momentu totalnego rozłożenia. To duży błąd, ale oczywiście w 100% to rozumiem. Choroba potrafi rozłożyc dosłownie w ciągu godziny, dwóch… a przecież trzeba odebrać dziecko ze szkoły lub przedszkola, zrobić zakupy lub dokończyć pracę. 
Ale, jeżeli tylko masz taką możliwość, oddaj dziecko pod opiekę dziadków, prace przełóż i wyleż chorobę, odpoczywaj.

Od tygodnia dostaje sporo pytań, czy w trakcie choroby trzeba trzymać się diety, tak jak to powinno wyglądać i jak zostało zaplanowane, co jeść i co pić i czy można przyjmować Niesteroidowe leki przeciwzapalne?

Przede wszystkim, w trakcie choroby nie będziesz miał siły na to, żeby przygotowywać sobie posiłki więc… odpuść sobie, fizycznie już leżysz więc nie męcz się dodatkowo psychicznie z powodu opuszczonego posiłku. 
Wystarczy, że w trakcie trwania choroby zjesz dwa posiłki i czasami samo to będzie już sukcesem. Są osoby, które w trakcie przeziębienia lub grypy nie jedzą w ogóle. Ich organizm ma wtedy więcej energii do walki z patogenami, ale w zamian za przyjmowanie stałych posiłków piją słodzone miodem świeże herbaty, soki lub kompoty. I o ile sytuacja nie dotyczy dziecka i jest pod kontrolą, to ten schemat się sprawdza.

Czy podczas choroby muszę pić? 
Tutaj nie ma dyskusji, odpowiedź brzmi: TAK, MUSISZ i minimalną ilością jest przyjęcie półtora litra płynów na dobę. 
1.5 l/d MINIMUM! 
W trakcie choroby możesz mieć gorączkę, a w jej trakcie tracisz z potem płyny i elektrolity- możesz je również przyjmować w trakcie choroby i intensywnego pocenia się. 
Za 1.5 l płynów uważam wszystkie napoje takie jak: herbata, kopot, sok. 
Organizm szybko się odwadnia dlatego, gdy masz do czynienia z chorobą u dziecka- pilnuj ilość wypijanych płynów. 
Możesz pić generalnie wszystkie herabty, szczególnie ostatnio polecam czystek z dziką różą (tą herbatkę kupuje w Herbapolu koło G.Ferio) do każdej herbaty możesz dodać miód, który ma właściwości przeciwbakteryjne. 
Jeżeli boli Cie gardło, to na przemian z tabletkami przeciwbowymi możesz żuć goździki- działają przeciwbólowo i przeciwbakteryjnie.

W trakcie choroby postaw na zupy, głównie zupy z dodatkiem np kaszy jęczmiennej lub jaglanej. Dieta powinna być latwostrawna, aby dodatkowo nie obciążać i tak już obciazonego organizmu. Ziemniaczanka, zupa marchewkowa z białym ryżem sprawdzi się idealnie i oczywiście rosół- w rosole powinno być tak dużo warzyw, aby spokojnie mogła stać w środku łyżka. Zupa pomidorowa z białym ryżem również sprawdzi się na 6
Zupy możesz jeść na śniadanie, obiad i kolacje. 
Przypomne, że cukier będzie karmić patogeny chorobotworcze więc słodycze całkowicie powinieneś odłożyć na bok.

Czy w trakcie choroby przyjmować NLPZ? 
Moja postawa jest taka, że jeżeli jest taka potrzeba to tak. Gripex, Ferwex itd itp i cała reszta farmaceutykow, jeżeli będzie racjonalnie przyjmowana to nie zaszkodzi,a nie jednego postawi na nogi. W trakcie przyjmowania NLPZ proponuje również przyjmować probiotyki, tak jak przy antybiotykoterapii. 
A właśnie, co z antybiotykami? 
Bo jest tyle opini, że nie wiadomo w która stronę się przychylić. 
I tutaj również uważam, że jeżeli NLPZ nie pomogły i Twój stan jest gorszy to być może jest to bakteryjne zakażenie i bez antybiotyku się nie obejdzie. Oczywiście tutaj po poradę udaj się do lekarza, nie bagatelizuj tego, na grypę umiera co roku wiele tysięcy ludzi. 
Przy antybiotykoterapii pamiętaj o probiotykach.

Pozdrawiam i wszystkim życzę dużo zdrówka!😘

Leave a Comment

Your email address will not be published.