Napoje energetyczne są często stosowane, kiedy czujemy zmęczenie i chcemy uzyskać szybki zastrzyk energii. Niektórzy lubują się w ich smaku, przez co wypijają nawet kilka puszek dziennie. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z negatywnych konsekwencji, jakie niosą ze sobą popularne „energetyki”.

Dlaczego dodają „energii” ?

  Bardzo często, uczucie „zastrzyku energii” jest bardzo złudne i jest wywoływanie poprzez podniesienie poziomu noradrenaliny, odpowiedzialnej za zmianę ciśnienia, rytmu serca oraz przyspieszenia oddechu w sytuacji zagrożenia życia. W przypadku energetyków, sztuczne wzbudzanie tego hormonu może wywoływać poważne choroby sercowo-naczyniowe.

Z czego składają się napoje energetyczne ? 

Napoje energetyczne często składają się z wody, cukru (w jednej puszce 300ml nawet do 20g!), kofeiny i tauryny, regulatorów kwasowości, sztucznych barwników i sztucznych witamin. Nie tylko same substancje, ale przede wszystkim ich nierównomierne proporcje mogą być szkodliwe dla organizmu. Zaś te, które jako jedyne mogą być teoretycznie pomocne (tj. glukoza czy witamina C w śladowych ilościach), są z reguły mało wchłanialne.

Konsekwencje picia (nie) energetyków

Nie bez powodu, napoje te zostały zakazane w takich krajach jak Dania i Norwegia, zaś we Francji, nakazano stosowanie specjalnych oznaczeń o możliwych skutkach ubocznych spowodowanych spożywaniem takich napojów.

Słodki napój, który dodaje nam zastrzyk (nie)energii może prowadzić do:

  • zawrotów głowy,
  • bezsenności,
  • podwyższonego poziomu cukru,
  • migreny,
  • nadpobudliwości, w tym wzrost agresji,
  • drżenia mięśni,
  • zmiany nastroju, w tym nerwowości,
  • zawału serca
  • uzależnienia

A może masz ochotę na drinka? 

  Popularną, jednak bardzo szkodliwą praktyką jest mieszanie napojów energetycznych z alkoholem. Kofeina zawarta w napoju zapewnia nam złudne uczucie trzeźwości w trakcie spożywania alkoholu, co w efekcie może doprowadzić do jeszcze większego odwodnienia organizmu, czy nawet przedawkowania alkoholu. Zaś w przypadku obudzenia się na następny dzień, dzięki tym napojom możemy spodziewać się jeszcze mocniejszego „kaca” niż normalnie.

Napoje energetyczne i wysiłek fizyczny: 

   Warto również pamiętać o tym, aby nie spożywać „energetyków” w ramach wysiłku fizycznego (np. w czasie lub po treningu), gdyż dla organizmu bardziej jest potrzebna dawka potasu i magnezu niż kofeiny. Dodatkowo, napój energetyczny może zadziałać niekorzystnie na żołądek w trakcie wysiłku fizycznego.

Wybierz alternatywę! 

   Jeśli czujesz potrzebę doznania „szybkiego zastrzyku” energii, np. przed ważnym testem lub podczas innej sytuacji wymagającej skupienia, dużo skuteczniejsza będzie filiżanka kawy (która sama w sobie zawiera więcej kofeiny od napoju energetycznego) lub szklanka soku pomarańczowego, ponieważ ten sok działa korzystnie na pracę mózgu.

Odpuść sobie

   Napoje energetyczne są całkowicie NIE wskazane: osobom młodszym i starszym, kobietom w ciąży oraz karmiących piersią, alergikom oraz osobom z chorobami serca, nadczynnością tarczycy i migreną. Jednak jest to kolejna mała decyzja, która może wpłynąć na Twoje zdrowie,  sylwetkę i samopoczucie:)

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.