✔Przeczytaj, być może ten temat tyczy się Ciebie lub Twoich bliskich.
Z natury człowiek jest przystosowany do aktywności w ciągu dnia. Światło słoneczne aktywuje w naszym organizmie rytm snu i czuwania, a przez to, są aktywowane odpowiednie hormony.
W sytuacji, kiedy pracujesz w nocy, Twój naturalny Biorytm ulega zaburzeniu.
W ciągu dnia, kiedy powinieneś być aktywny, odsypiasz nocną zmianę, a kiedy powinieneś pójść spać- idziesz do pracy.
System pracy nocnej zaburza nasz naturalny system okołodobowy, wewnetrzny zegar biologiczny ulega rozregulowaniu.
Jeżeli jesteś przewlekle niewyspany, zmeczony, apatyczny to lipoliza (czyli rozkład komórek tłuszczowych) będzie zachodziła w spowolnionym tempie lub ulegnie całkowitej stagnacja oraz jesteś narażony na regularne przybieranie dodatkowych kilogramów.
Osoby pracujące w systemie nocnym są bardziej podatne na zajadnie się słodyczami, częściej korzystają z automatów z jedzeniem, częściej piją słodkie soki oraz korzystają z szybkiego jedzenia- fast food, pizza, zapiekanki, pizzerki, słodkie bułki.
Wynika to między innymi z tego, że osoby przewlekle zmęczone nie mają ochoty, czasu, ani mobilizacji do gotowania, przez co wybierają prostsze (ale nie koniecznie zdrowe) rozwiązania. Słodkie przekąski dają szybki zastrzyk energii, dzięki czemu przez chwilę możesz poczuć się lepiej, bardziej skoncentrowanym by po 40 minutach/ godzinie z powrotem powrócić do poprzedniego stanu zmęczenia oraz uczucia senności.
✔Czy odchudzanie jest możliwe, gdy pracujesz w systemie nocnym/ 3 zmianowym?
Tak. Jest możliwe, ale proces zmniejszenia masy ciała może przebiegać wolniej (obserwuje to w 80% przypadków osób, które mają taki system pracy) niż u osob, które pracują w ciągu dnia. Więc jeżeli, należysz do osób, które pracują w nocy, musisz się uzbroić w cierpliwość i konsekwentne działanie.
✔Czy w przypadku zaburzonego biorytmu można odżywiać się regularnie?
Tak. Ale jak w powyższym punkcie, będzie wymagało to od Ciebie zaangażowania i dyscypliny.
Jeżeli pracujesz tak od dłuższego czasu lub kilku lat, to ten system pracy stał się częścią Twojego stylu życia. Więc dostosuj pory posiłków do swojego rytmu.
Poniżej przedstawię Ci w jakich godzinach możesz jeść na poszczególnych zmianach.
1. ZMIANA 6.00-14.00
05’00 1 śniadanie
08.00/09.00 2 śniadanie
12’00 przekąska
15.00 obiad
18.00 Kolacja
2. 2 ZMIANA 14.00-22’00
08.00 1 śniadanie
12.00 Obiad
16. Posiłek uzupełniający
20.00 kolacja
22.30 lekka przekąska (jeżeli czijesz głód)
3. 3 ZMIANA
22.00- 06.00
07.00 1 śniadanie
12.00 2 śniadanie
15.00 Obiad
18.00 Posiłek uzupełniający
21.00 Kolacja
01.00 Posilek uzupełniający
04.00 Posiłek uzupełniający
W nocnym posiłku uzupełniającym uwzglednij produkty białkowe w połączeniu z warzywami, lub węglowodany złozone w połączeniu z białkiem. Produkty z dużą zawartością cukrów prostych będą potęgowały zmęczenia, senność- cukier ma właściwości między innymi relaksacyjne.
Przykład:
1.Serek wiejski z miksem ulubionych warzyw.
2. Kefir z dodatkiem ulubionych warzyw
3.Kanapka z twarogiem i warzywami.
Pamiętaj, żebyś nie pił kawy na 4 godziny przed zakończeniem pracy. Zbyt duża ilość kofeiny może dodatkowo utrudniać zaśnięcie.
Pij wodę mineralną.
Po powrocie z pracy dobrze zasłoń okna, aby nie docierało światło, to Ci ułatwi zaśnięcie oraz prawidłową regenerację organizmu.
Śpij minimum 5-6 godzin.
Mam nadzieję, że te informacje są dla Ciebie pomocne!🤗🤗
Pozdrawiam