Spożycie wody w ciągu dnia.

   Woda uczestniczy w niemalże wszystkich procesach panujących w naszym organizmie. Aktywnie uczestniczy i wspomaga trawienie, jest też niezbędnym uzupełnieniem reszty pokarmów. Większość osób podczas odchudzania zapomina o cennych właściwościach wody.

Częstą praktyką jest spożywanie max. 1-2 szklanek wody dziennie, resztę spożywanych płynów stanowią natomiast napoje typu kawa, herbata i słodkie napoje, które nie mają tak korzystnych właściwości jak sama woda.

Co daje nam picie samej wody ? 

  Regularne picie wody pomaga nam w zwalczaniu dolegliwości żołądka takich jak  bóle, wzdęcia i zaparcia.  Są one najczęściej spowodowane nieregularnym spożywaniem posiłków, stresem i dynamicznym trybem życia. Organizm ludzki przez nasze codzienne funkcjonowanie wydala ok 2-2,5l płynów dziennie.

Picie wody samej wody przynosi wiele korzyści, są to między innymi:

  • Oczyszczenie organizmu z toksyn dzięki prawidłowej pracy nerek.
  • Zapewnienie uczucia sytości, wypełnienie żołądka wodą  zapobiegamy podjadaniu przekąsek i słodyczy.
  • Zmniejszenie uczucia znużenia i senności.
  • Ukojenie bólu głowy.
  • Przyspieszenie funkcji organizmu spowodowane prawidłowym poziomem wody w organizmie.
  • Zmniejszenie objawów nadciśnienia, cukrzycy, wrzodów żołądka (w przypadku wody z wodorowęglanami)
  • Obniżenie objawów związanych z chorobami jelitowymi, np. biegunką (w przypadku wody z zawartością sodu)

Kiedy i ile wody pić?

  Warto pamiętać o tym, że samo pragnienie nie jest jedynym czynnikiem decydującym o tym, czy powinniśmy napić się wody, czy nie. Z racji iż ludzki organizm składa się w ok. 70% z wody, niedobór płynów w organizmie nawet na poziomie 3% może przyprawić nas o znużenie i senność. Warto zatem obserwować swój organizm, a gdy odczujemy pragnienie warto sięgnąć po szklankę wody.

W przypadku osób dorosłych powinno się spożywać ok 3,5 litra w przypadku mężczyzn i ok 3 litrów w przypadku kobiet wody dziennie.. Oprócz wody, można również spożywać zupy i soki zawarte w owocach i warzywach. W przypadku osób ćwiczących, powinno się spożywać nawet do 4-5l płynów dziennie.

Jaką wodę należy pić? 

Nie ma znaczenia czy w tym przypadku spożywamy wodę gazowaną czy niegazowaną – jest to kwestia indywidualnych preferencji. Trzeba jednak unikać słodzonych wód smakowych, które zawierają nawet 12 łyżeczek cukru w 1,5 litrowej butelce. Wartości odżywcze takich wód są znikome. Dużo lepszym rozwiązaniem jest samodzielne przygotowanie wody smakowej. Wystarczy odrobina chęci, cytryny i czasu.

 

Scroll to Top