ZESPÓŁ JELITA NADWRAŻLIWEGO

Czyli o co chodzi, kiedy nie do końca wiadomo, o co chodzi?🤔🤔

✔Co to jest zespół jelita nadwrażliwego?
✔Jak rozpozna? 
✔Jakie są przyczyna? 
✔Jak leczyć?

Zespół jelita nadwrazliweg(IBS) jest to przewlekłe lub nawracające zaburzenie pracy jelit z patologicznymi objawami całego układu pokarmowego i niestety, ale nieukazujące żadnych zmian w badaniach (np. Kolonoskopii)
Zespół jelita nadwrażliwego objawia się bólami brzucha, które są związane między innymi ze zmianą konsystencji oraz częstotliwościa wypróżnień. U osób, które cierpią na IBS pokawiają się biegunki, zaparcia lub postać mieszana oraz wzdęcia, uczucie niepełnego wyproznienia.

Rozpoznanie IBS następuje według poniższej klasyfikacji: 
✔ Biegunki pojawiają się regularnie od trzech miesięcy i trwają w nieprzerwanym ciągu przez 3 dni co 7 dni. W trakcie trwania biegunek pojawia się ból brzucha. 
✔ Częstotliwość wyproznien uległa zmianie. Wyproznienia pojawiają się 3-5 x na dobę i następuje zmiana konsystencji. Biegunka/ zaparcia lub tylko biegunka lub tylko zaparcia
✔ Zmiana częstotliwości i konsystencji wypróżnień zmienia się w sytuacjach stresowych.

Niestety, ale konkretna przyczyna powstawania IBS nie jest znana:/ Bierze się pod uwagę różne czynniki środowiskowe, genetyczne oraz immunologiczne, a także czynniki emocjonalne. 
U osób, które cierpią na IBS można zaobserwować, że czynniki genetyczne mają tutaj swój DUŻY udział z uwagi na wystepowanie tych samych lup podobnych dolegliwości u osób spokrewnionych👴👵👩👫👪

Prawidłowe Żywienie jest jednym z ważnych elementów kuracji w IBS. Są produkty, po spożyciu których osoba chora sama zauważa, że jej szkodzą lub pomagają.

ZAWSZE takim osobom proponuje prowadzić dzienniczek żywieniowy. Dzięki temu sam/a lepiej poznasz, które produkty Ci szkodzą, a które pomagają.

Objawy po spożyciu szkodliwych dla Ciebie produktów mogą pojawić się od razu lub mogą wystąpić do 72godzin. Dlatego regularne prowadzenie dziennika żywieniowego pozwoli Ci zauważyć reakcje Twojego organizmu na spożyty pokarm. Nie bagatelizuj żadnych objawów! 
Osoby, które cierpią na IBS (moim zdaniem) POWINNY zrobić testy na nietolerancje pokarmowe.

Produkty, które mogą nasilac objawy IBS: 
Świeże jabłka, gruszki, arbuz, brzoskwinia, kiwi, mango, truskawki, maliny, morele, wiśnie, kalafior, brokuł, grzyby, pszenica, czosnek, cebula, por, kukurydza, wszystkie nasiona roślin strączkowych, mleko krowie- BEZWZGLĘDNIE wyklucz, ser żółty ( zauważyłam, że nie u wszystkich osób jest źle tolerowany kefir więc musisz sam zaobserwować czy występują u Ciebie objawy, np biegunka) 
Jasne pieczywo- taka sama zasada. Nie u wszystkich powoduje objawy więc obserwuj sam siebie.

Nasze jelita są wrażliwe na wszelkie czynniki emocjonalne, dlatego powinieneś pracować nad sobą, jeżeli nalezysz do osób, które szybko się denerwują. Wtedy pojawiają się w większej częstotliwości biegunki. 
W obu postaciach- biegunkowej i przy zaparciach, pamiętaj, że powinieneś wypijać minimum 1.5 litra wody. 
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

Ciekawe informacje? 
Udostepnij, może takie wiadomości przydadzą się również Twoim znajomym, a tym samym im pomożesz💙

Scroll to Top